Klocki drewniane – dobra zabawa dla najmłodszych

Klocki drewniane – kto o nich nie słyszał i nie układał ich w dzieciństwie? Zabawa klockami jest jedną z najpopularniejszych. Szczególnie klocki drewniane stanowią kreatywny rodzaj zabawyktóry pozwala dziecku spędzać długie godziny na układaniu budowli i konstrukcji. 

Klocki drewniane

Klocki drewniane są bardzo popularne, można je kupić w każdym sklepie z zabawkami, a nawet w osiedlowych supermarketach. Klocki drewniane nadają się zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Klocki drewniane rozwijają małą motorykę. Nadają się dla dzieci już od 1 roku życia. Klocki drewniane są ekologiczne i bardziej wytrzymałe niż np. klocki plastikowe. Są to naturalne zabawki bezpieczne dla dziecka i środowiska. Klocki drewniane zazwyczaj maja prostą budowę i są znacznych rozmiarów. Nie posiadają małych elementów łatwych do połknięcia, nie maja ostrych krawędzi, nie są zabawkami na baterie. Są wykonane z naturalnego materiału, nie zawierają substancji chemicznych, więc są bezpieczna zabawką.

Rodzaje klocków drewnianych

Istnieje wiele rodzajów klocków drewnianych. Można wyróżnić klocki drewniane tematyczne np. miasto, psi patrol. Dla najmłodszych dzieci nadają się klocki drewniane z obrazkami składające się z sześciu elementów. Występują klocki drewniane w wiaderku lub zestawy klocków, które są kolorowe i mają różne kształty. Nadają się one dla nieco starszych dzieci do tworzenia różnych budowli np. zamków, domów, wieżowców lub innych konstrukcji. Są to klocki, które bardzo rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Są też klocki edukacyjne np. klocki z literkami alfabetu lub cyferkami. Można wyróżnić też klocki magnetyczne, sześcienne, klocki drewniane sensoryczne. Do klocków drewnianych można też zaliczyć drewniane klocki-układanki, kostki drewniane do układania, klocki w postaci zwierzątek drewnianych. Zestawy różnego rodzaju klocków można łączyć i tworzyć z nich niesamowite budowle. Wszystko zależy od kreatywności.

Wpływ zabawy klockami drewnianymi na rozwój dziecka

Klocki, między innymi klocki drewniane są zabawką bardzo ważną dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wzbudzają ciekawość i kreatywność. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zmysł architektoniczny oraz zdolności artystyczne. Uczą cierpliwości i niepoddawania się w trudnościach. Maja wpływ na naukę logicznego myślenia, w tym myślenia analitycznego i syntetycznego. Wpływają na koncentrację uwagi. Klocki drewniane pozwalają na samodzielną zabawę, ale również doskonale sprawdzają się do zabawy z rówieśnikami. Mają zatem wpływ na aspekty społeczne w rozwoju dziecka, przyczyniają się do budowania relacji i zacieśniania więzi. Są bardzo zajmującą i przyjemną zabawą, pozwalającą wyciszyć się i odpocząć od bodźców. Przyczyniają się do budowania własnej tożsamości i wiary w siebie, w swoje możliwości. Klocki drewniane są zabawką, bez której rozwój dziecka poniesie wiele strat.

 

Copyright © 2021