Klocki drewniane – zabawa i rozwój dla Twojego dziecka

Drewniane klocki od dawien dawna stanowią podstawę zabawek dla maluchów już od najmłodszych lat. Ze względu na ich charakterystykę i kształt klocki drewniane są szczególnie pożądanym elementem zabaw maluchów. Rozwijają bowiem tzw. małą motorykę, czyli ogólną sprawność dłoni i palców. Jakie inne pozytywne aspekty dla dzieci ma zabawa drewnianymi klockami?

Drewniane klocki to rozwój

Zwykle drewniane klocki dla dziecka nabywamy w zestawach o wielu elementach. Z elementów tych powstają później rozmaite budowle – zamki, wieże, domki i inne konstrukcje. Zabawa nimi ma duży wpływ na wyobraźnię dziecka. Rozwijają też kreatywność naszych pociech. To szczególnie ważne w pierwszych latach życia. Dodatkowo ich niebywałą zaletę stanowi uniwersalność. Zwykle klocki drewniane nie są frajdą “sezonową”, będą służyć szkrabom przed długi czas i nie zostaną przez nie odstawione. Zabawa takimi klockami to również świetna lekcja cierpliwości, determinacji i stanowią świetny trening koncentracji.

Drewniane klocki i ich różnorodność

Na rynku zabawkarskim istnieje wiele rodzajów klocków z drewna. Klocki różnobarwne, z nadrukowanymi grafikami bądź też klasyczne, nie wyróżniające się niczym poza kształtem. Wybór odpowiednich klocków zależy od oczekiwań kupującego. Dla małych dzieci najlepsze są jednak te, które pozostawiają im sporo pola do wykształcania kreatywności. Jeżeli więc szukasz klocków dla małego dziecka, postaw na klasyczne, ewentualnie różnokolorowe klocki bez wzorów, które nie będą ograniczać wyobraźni Twojej pociechy.

Klocki drewniane czy plastikowe – które lepsze?

Nie należy w tym przypadku rozgraniczać między rodzajem materiału. Powinna się dla nas liczyć przede wszystkim dobra zabawa dziecka. Klocki drewniane mają nad plastikowymi kilka przewag. Są bardziej trwałe i wykonane z naturalnego materiału. Nie rzucają się tak bardzo w oczy, przez co nie mają większego wpływu na procesy twórcze zachodzące w głowie naszego malucha.

Pamiętaj – przede wszystkim zabawa!

Jeżeli już decydujesz się na zakup tego typu zabawki, pamiętaj – musisz myśleć przede wszystkim o preferencjach dziecka. Klocki drewniane będą stanowiły dla niego zabawę na długi czas i wpłyną pozytywnie na jego ogólny rozwój.

Copyright © 2021